Gaszenie pozaru sadzy w kominie

Podczas prób gaszenia pożarów wielu ludzi odruchowo sięga po wodę. Stanowi obecne najmodniejszy także niezwykle prestiżowy środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści od gaszenia pożarów, nie zawsze się na nią decydują. Wybór środka gaśniczego zależy od opalającego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze dobrze konsultują się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych oraz wszystkiego co mówi z wodą. Z zmian proszki gaśnicze są najogromniejsze zastosowanie. W zależności od posiadanego składu potrafią być grane do gaszenia prawie każdych palących się materiałów. Gazy gaśnicze, z jakich najpopularniejszy jest dwutlenek węgla, dobre są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki i takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. I woda doskonale robi nasze stanowisko w zetknięciu z palącymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, kiedy na dowód drewno, papier, węgiel, słoma.

comarch handelComarch ERP Optima Handel | Systemy ERP | POLKAS

Steam fire extinguishing czyli para jako sposób gaśniczy Podobne działanie jak woda ma para jako sposób gaśniczy (steam fire extinguishing). Pewno istnieć brana w przypadkach płonięcia tych samych produktów. Zasadnicza różnica pomiędzy parą oraz wodą polega na ostatnim, że wodę można grać w jakimś miejscu, a parę jedynie w osobnych miejscach o pojemności nie wyższej niż 500 metrów kwadratowych. W prawdziwszych mieszkaniach działanie pary wykazuje się nieefektywne. Do dobrego gaszenia pożarów konieczna jest nie tylko znajomość środków gaśniczych dobrych do drugich substancji, ale również zasady ich używania i dostarczania w teren pożaru.