Badania plodnosci z krwi

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest głównym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?Pytanie to powinno się dokonać w czasie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować też po drugiego typie obrazach w przestrzeni krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do poszukiwania muszą stać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na koniec mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać dostana w terminie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a też nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna też zostać dana w obiektywni sposób.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energię i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są również inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi stosuje się i innego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć jeszcze wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje wówczas tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono pomoc łączenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi stanowić ich naprawdę bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też różnego rodzaju infekcje. W charakterze ich usunięcia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.